*Парламентарният контрол беше прекъснат преди министърът да има възможност да отговори на този въпрос. Очакваме това да се случи в най-скоро време.

ТЕЦ Брикел
© Деннис Тодоров/ „Грийнпийс" – България

Как институциите ще гарантират, че известната със системните си нарушения ТЕЦ „Брикел“ ще престане да замърсява и да излага на риск здравето на живеещите в региона? Това е въпросът, на който днес трябва да отговори служебният министър на околната среда и водите Асен Личев по време на редовното пленарно заседание. 

Отговорът трябва да дойде в много важен момент, след като на 17 август изтече четиригодишният срок, в който големите централи на въглища, каквато е „Брикел“, трябваше да приведат инсталациите в съответствие с новите екологични стандарти на Европейския съюз или да получат изключение от тях — т.нар. дерогация. Изпълнителната агенция по околна среда вече излезе с решение, че трите централи в Маришкия басейн —ТЕЦ „Марица изток 2“, ТЕЦ „Ей и ЕС Марица изток 1“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица изток 3“ могат да продължат да работят, без да спазват новите стандарти. Още не е ясно какво ще е решението за ТЕЦ „Брикел“. 

По всичко личи, че за свързаната с енергийния консултант Христо Ковачки ТЕЦ съществува и друг вариант. През пролетта на тази година се проведе обществено обсъждане на искането ТЕЦ „Брикел“ да изгаря отпадъци от горското и селското стопанство (т.нар. биомаса), за които твърди, че са „100% екологични“, както и нефтошисти — гориво, за което има оскъдна информация. Решение относно това искане на централата не е взето до този момент от компетентните органи.

„Всъщност, тези „нови“ горива са дотолкова „екологични“, доколкото спестяват на централата разходи за прословутите въглеродни квоти, но ефектите върху чистотата на въздуха, здравето на хората и други аспекти на екологията не са добре дискутирани в публичното пространство, а и в документите за ново разрешително на централата. До този момент вече няколко на брой въглищни централи, които се свързват с Христо Ковачки, а именно ТЕЦ „Бобов дол“, Топлофикация-Сливен, „Топлофикация Русе“, ТЕЦ „Марица 3“, не са имали затруднения да получат разрешителни за изгаряне на коктейл от различни видове отпадъци — включително и такива, каквито ТЕЦ „Брикел“ иска да изгаря“, коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България.

Централата вече изгаря незаконно т.нар. биомаса от поне три години. По данни на РИОСВ – Стара Загора само през 2020 г. ТЕЦ „Брикел“ е изгорила близо 400 000 тона незаконно гориво, като нарушението е било системно, всеки месец. Въпреки че е регистрирано, то не е преустановено. Освен това, от януари 2021 г. снимки, на които централата е обгърната с гъст черен дим, станаха повод за налагане на глоби. Проверките установиха фрапиращи факти като силно амортизирани съоръжения, чести аварии, които налагат разпалване с мазут всяка седмица, причина за обгазяването с гъст черен дим, пробиви в котлите, което води до изпускане на вредни вещества през покрива, прозорците, газоходите и други „отвори“. 

Проверките на Регионалната инспекция по околна среда само потвърждават очевидните причини за честите обгазявания на град Гълъбово, за които местните жители непрекъснато сигнализират, а възможността ТЕЦ „Брикел“ да получи разрешително за използване на биомаса ще облекчи централата от глобите. 

Без ясна индикация за навременна трансформация на централата от инсталация [1] в несъответствие с екологичните изисквания към такава с необходимите подобрения,  вече и без глоби за неразрешено гориво, ТЕЦ „Брикел“ е в реалната хипотеза да продължи да работи. В момента четирите години, в които централите на въглища трябваше да се подготвят за прилагане на най-добрите налични техники за екологичност, изглеждат пропилени. Вместо планиране на поетапни реформи, институциите предпочетоха да си гарантират комфорт и така — докато централите, осигуряващи отопление на населени места като Перник и Гълъбово, не грохнат напълно, продължавайки да замърсяват за неясен период. 

България не е изключение в нежеланието си да реформира енергийната система, но със сигурност се отличаваме с липсата на каквато и да е воля за промяна. След изтичане на общоевропейския срок за привеждане на инсталациите в изправност с помощта на най-добрите налични техники, натискът замърсителите да спазват правилата или да затворят ще бъде още по-голям. Междувременно жителите на градовете с ТЕЦ са изправени пред невъзможния избор между евтино парно и чист въздух. За да задържат цената ниска, собствениците на централите започнаха да изгарят отпадъци, нефтошисти, биомаса, дори без да имат разрешително. 

Въпросът с подкрепата на местната власт в намирането на алтернативни, чисти и сигурни източници на отопление и топла вода става все по-остър.  Ставаме свидетели на революция в енергийния сектор, от която, за съжаление, най-нуждаещите се не могат да се възползват и вместо това са заложници на старата система. Въвеждане на нови играчи, повишаване на ефективността на производството, намаляване на загубите при пренос и използване на възобновяеми енергийни източници са част от решенията, които трябва да са основата, върху която да градим. Внедряване на електричеството в отоплението, но с много по-висок процент на ефективност, също е важен елемент от решението, тъй като чистите технологии за производство на електричество без горене вече са налични и достъпни, а те се допълват от възможностите за съхранение на топлинната енергия за по-дълги периоди от време.

Бележки

[1] В заявлението, с което иска да изгаря нови горива, ТЕЦ „Брикел“ твърди, че не може да построи нова сероочистваща система преди 2025 г.