Bobov Dol
ТЕЦ „Бобов дол“ © „Грийнпийс“ – България/„За Земята“
ТЕЦ „Бобов дол“ изпуска непречистени емисии (от високия комин) по време на разпалване на инсталацията, въздушна снимка до стар български трибагреник, Големо село, януари 2021 г.
Поискай от правителството

чисти въздух и вода, енергийна независимост за хората, спиране използването на въглища и справедлив енергиен преход!*

Подпиши петицията сега!

ТЕЦ „Бобов дол“ трябва да направи нова процедура по преценка на въздействието на околната среда, ако иска да продължи да гори биомаса и отпадъци. Това отсъди Административният съд в Кюстендил в отговор на жалбата на „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ и след изрични указания от Върховния административен съд. Решението не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния административен съд, но е стъпка в защита на правото на чист въздух. 

Съдът в Кюстендил постанови, че има промяна в обстоятелствата, при които е издадена преценката на екологичната инспекция , следователно е нужно провеждането на нова процедура. Първоначално издаденото решение е за изгаряне на 99.5% въглища и 0.5% неопасни отпадъци. Впоследствие  ТЕЦ „Бобов дол“ променя съотношението на 80% въглища и 20% отпадъци, към които да добави и биомаса. Това се случва без централата да започне нова официална процедура за преценка дали е необходимо да се изследва влиянието на тази промяна върху човешкото здраве и природата. Също така, обществеността в лицето на гражданите, не е уведомена за тази промяна, въпреки че това е задължение на контролния орган, РИОСВ – Перник (вече РИОСВ – София). Съдът в Кюстендил намира това за съществено нарушение на нормативната уредба. „Съдът назова пороците в една практика, която позволява да се заобиколи оценката на въздействието върху човешкото здраве и природата. Решението е стъпка напред за правото на достъп до информация и чиста околна среда.“ коментира адвокат Регина Стоилова.

От пролетта на 2019 г. ТЕЦ „Бобов дол“ има разрешително, съгласно което може да изгаря отпадъци и биомаса, заедно с въглищата. Практиката е широко разпространена сред централите на въглища, особено тези със сходни характеристики – остарели, замърсяващи и свързвани с Христо Ковачки. За тях е особено примамливо, че така намаляват цената на горивото, въпреки острото обществено неодобрение. „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ обжалват и цялостното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“ да изгаря отпадъци.

„Вместо да разработваме възобновяеми енергии, които да заменят постепенно въглищата, ние се борим с изгарянето на отпадъци. Тъжно и жалко е, че разбиранията на местните бизнесмени за алтернатива на въглищата се изчерпват със замяната им с отпадъци или биомаса, а не цялостно трансформиране на начина на производство на енергия. Районът на Бобов дол може да върне предишното си значение като производител на енергия, ако използва възможностите, идващи с възобновяемите източници и особено много по линия на плана за Зелено възстановяване на Европейската комисия.“

ТЕЦ „Бобов дол“ е не само технически остаряла, но и системен замърсител. За това говорят редицата наложени глоби, с които е известна. След бурното обществено недоволство, ръководството неколкократно обещава, че няма да изгаря отпадъци, а директорът на ТЕЦ „Бобов дол“ ЕАД дори го заяви официално в писмо до главния прокурор Иван Гешев. През лятото миналата година председателят на Съвета на директорите на централата, Кристина Лазарова, потвърди в медиите, че ТЕЦ „Бобов дол“ няма да изгаря отпадъци. И все пак обещанията са само в медиите, защото настоящото разрешително на централата продължава да действа, въпреки воденото срещу него дело от „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“.