Производството на енергия от възобновяеми източници е възможно и достъпно решение на проблема със замърсяването на въздуха. Това беше посланието на първото издание на Ecoworking space – споделен офис, захранен от слънчева енергия, което се състоя между 4 и 6 ноември. Целта на събитието беше да покаже, че енергия може да се произвежда без изгаряне на въглища, други изкопаеми горива или отпадъци и без замърсяване на въздуха.

Поради влошената пандемична обстановка програмата се проведе онлайн.

Меглена Антонова, част от екипа на „Грийнпийс“ – България, който организира събитието, коментира, че организацията усилено работи по темата за енергийната независимост и енергийната демокрация и как хората да бъдат част от енергийната система.

„Целта на инициативата е да доближи възобновяемата енергия до хората в тяхната естествена среда, докато вършат обичайни неща. С енергия от слънцето можем да захранваме дома и работното си място.

Използвахме случая да разкажем и покажем как всички можем да станем част от промяната на енергийната система, като се превърнем в производители на енергията, от която имаме нужда. Така ще бъдем независими, ще се грижим за въздуха и климата и ще сме пример за всички около себе си,“ коментира Балин Балинов, координатор на кампанията „Енергийни решения“ на „Грийнпийс“ – България.

Митарствата на един енергиен гражданин

Първата дискусия в програмата беше посветена на личния опит, ползите и премеждията пред енергийните граждани – хората, които сами произвеждат енергия от възобновяеми източници. Гост и основен разказвач беше проф. Евгений Дайнов, който от години има инсталация за производство на енергия от слънцето.

Специалистът по политически науки разказа, че интересът му към производството на възобновяема енергия се зародил преди около 15 години. Тогава той разбрал, че негов познат във Великобритания, получил средства от местната община за соларна инсталация за собствено производство на енергия, като средство за справяне с невъзможността да плаща сметките си за отопление.

Проф. Дайнов започнал да проучва по-сериозно как стоят нещата в България през 2010 г., но тогава бюрократичните и технологични условия били толкова недостъпни и така устроени в ущърб на потребителите, че се наложило отлагане на плановете му.

Едва през 2015 г. професорът успял да се снабди с малка соларна инсталация в двора на селската си къща. Тогава макар бюрокрацията да била все толкова много, законът вече бил по-благосклонен.

Перипетиите обаче далеч не били приключили. В годините след това нежеланието на енергоразпределителното дружество да изкупува произведената от проф. Дайнов енергия, която му била в излишък, все повече личало. 

Той заяви, че въпреки това е твърдо решен да отстоява правото си да произвежда енергия за собствени нужди и че според него това ще става все по-достъпно за все повече хора.

„Представете си, ако всичките тези милиарди, които отиват за „Руски поток“, за АЕЦ, за субсидиране на кафявата енергия, ако бяха впрегнати в енергийна независимост на ниво домакинство – две трети от домакинствата в България щяха да са независими. И тук стои въпросът – а от къде ще крадат тези, които крадат от такива неща? С какъв акъл биха пуснали те 2 – 3 милиона домакинства да станат независими от тях?“ допълва професорът.

Запис на целия разговор може да бъде гледан във Facebook страницата на „Грийнпийс“ – България, както и в YouTube канала на организацията.

Енергийни общности – панацея за енергийната система?

Във втория ден от събитието дискусията беше посветена на така наречените енергийни общности. Това са съседи, приятели, съкварталци, бизнес партньори, които са се обединили под някаква форма, за да улеснят производството на енергия за собствени нужди.

Темата представи Марияна Янева, дългогодишен специалист в сферата на възобновяемите енергийни източници, настоящ директор „Политики и комуникации“ в Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електричество (АПСТЕ).

По време на разговора тя подробно разясни какви биха могли да са ползите от енергийните общности.

„Когато те съществуват на географски обусловен принцип, енергията, която се произвежда, се потребява на място. По този начин се спестяват разходи за пренос и съответно няма загуби по мрежата от мястото на производството до мястото на потреблението на тази енергия,“ коментира Янева.

Тя поясни, че ако проектите, в които инвестират общностите са с малко по-голяма мощност, те биха могли да предоставят на енергийната система на страната „спомагателни услуги“ – тоест да я правят по-гъвкава и устойчива, като обират пиковете в производството или я балансират, като отдават съхранена енергия в моменти на нужда при голямо потребление.

В отговор на въпрос дали енергийните общности биха могли да помогнат при справянето с енергийната бедност, специалистът отговори, че това е възможно и даде пример от Великобритания – местен проект за соларна инсталация върху общински сгради с 50% общинско участие обслужва енергийните нужди на социално слаби семейства, които не могат да плащат сметките си за отопление през зимата. С приходите от продажба на излишното електричество, общината покрива останалите енергийни нужди на хората, настанени в жилищата от проекта.

Запис на втория разговор може да бъде гледан във Facebook страницата на „Грийнпийс“ – България.

Вечерен концерт със слънчева музика

В рамките на двете дискусии зрителите зададоха много въпроси, свързани с възобновяемата енергия и това как те сами биха могли да станат енергийно независими, а в третия ден на програмата имаха възможност да се насладят на първия в България концерт, захранен с енергия от слънцето.

Дамското суинг трио Wet Pebbles в състав Бояна Желязкова – електрическа цигулка и вокал, Невена Григорова – перкусии и вокал, и Teddy Velvet – електро-акустична китара и вокал изпълни свои авторски песни и джаз класики. Цялото озвучаване на концерта беше захранено с енергия от слънцето. В продължение на близо час и половина слънчевите момичета предаваха позитивен заряд на публиката, която от своя страна споделяше емоцията в коментари под онлайн излъчването.

Запис на концерта може също да бъде гледан във Facebook страницата на „Грийнпийс“ – България.

Ecoworking space е първото от серия събития за възобновяема енергия и решения за чист въздух, организирани от „Грийнпийс“ – България. Събитието се организира в партньорство с комуникационната агенция Wunderman Thompson Sofia. То нямаше да се случи без всеотдайната работа на екипа им, както и без подкрепата на платформата за обществена промяна MOVE.BG.