Станвище на „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“

В началото на декември „Топлофикация – Перник“ депозира ново инвестиционно предложение за промяна в работата на ТЕЦ „Република“, което предвижда замяна на част от горивото с биомаса в процентно съотношение 30 – 100% въглища към 0 – 70% биомаса (до 2100 тона).

Ние считаме, че задължително трябва да бъде извършена оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) както и екологична оценка (според Закона за биологичното разнообразие).

Пълното становище можете да прочетете тук.

Аргументите (по традиция са прости):

  1. Липсва достатъчно информация за предложената промяна
  2. Такива предложения по принцип задължително подлежат на ОВОС (според приложенията на Закона за опазване на околната среда)
  3. Предвижданата промяна е значителна – според предложените документите до 70% от горивото може да е биомаса
  4. Използването на биомаса всъщност крие рискове
ТЕЦ „Република“ в гр. Перник, сниман от магистралата © Bojidar Nikolov/ Greenpeace
  1. Смятаме, че в представените документи за инвестиционното предложение липсва важна информация.
    Липсва информация относно очакваните емисии на вещества, включително опасни, както и отпадъците, които се очаква да се генерират и как ще бъдат те третирани. Не е посочена информация за количествата на шестте отделни вида неопасни отпадъци (шест вида биомаса), които централата възнамерява да изгаря, като това крие рискове, защото всеки тип има свои особености, които биха повлияли на емисиите във въздуха, водата и почвата.
    Още по-важното не е упоменато дали част от биомасата ще бъде предварително третирана с бои, лакове или други вещества (част от описаните кодове на неопасни отпадъци предполагат такава възможност – парчета дървен материал, фурнири и др.) – изгарянето им крие рискове за човешкото здраве.
    Не е ясно как ще се осигури безопасността при складирането на биомасата, нито какви и в какъв обем ще са отпадъците, за да може да се прецени дали съществуващото депо има капацитет. Не е правено и моделиране на потенциалното замърсяване от централата.
  2. Инвестиционното предложение подлежи на ОВОС.
    Според Приложенията към ЗООС извършване на Оценка на въздействието върху околната среда е задължително за определени инсталации с голям капацитет за обезвреждане на неопасни отпадъци. В случая посочената в инвестиционното предложение биомаса спада към категорията на неопасните отпадъци. Същото се отнася и за големия обем на биомасата (2100 т. на денонощие).
  3. Това е съществена промяна в работата на инсталацията. Инвестиционното предложение предвижда до 70% замяна на основното гориво с биомаса. Инсталацията на “Топлофикация-Перник” АД е проектирана да изгаря местни въглища. Не е предоставена информация дали се предвижда изграждане на нови съоръжения и промяна на съществуващите. Точно обратното: „реализацията на предложението не е свързана със съществена промяна в работата на съществуващата инсталация и не се налагат значителни допълнителни инвестиции“. Не е представена и информация относно съвместимостта на съществуващите съоръжения с новото гориво. Необходимо е да се извърши ОВОС, за да се оцени как съществуващите съоръжения ще работят с него, ще се увеличи ли рискът от аварии, какви ще бъдат очакваните емисии в различните компоненти на околната среда и какво ще бъде въздействието на променената горивна база върху околната среда и общественото здраве.
  4. Редица други фактори също налагат ОВОС.
    замърсяване на въздуха – въздухът в Перник е силно замърсен. Конкретното инвестиционно предложение не дава никаква информация относно нивата на замърсителите в резултат на промяната и по-конкретно по показателите, по които има превишаване на нормите в Перник – фини прахови частици, серен диоксид и полициклични ароматни въглеводороди. Емисиите от изгаряне на биомаса в централи са близки до тези при изгаряне на въглища. В зависимост от вида на биомасата е възможно нивата на някои замърсители да са дори по-високи.
    складирането на биомаса – този проблем въобще не е засегнат в депозираните документи. Неправилното съхранение на тонове запалими материали на едно място крие рискове от пожари. Такова нещо се случи неотдавна в „Топлофикация – Сливен“, когато тяхната биомаса се запали. В случая на Перник инсталацията се намира в непосредствена близост до жилищни сгради.
    транспортиране на биомасата – предложението не предвижда изграждане на нова транспортна инфраструктура, което означава, че камионите, превозващи 2100 т. на ден ще минават по магистралата и улиците на града, непосредствено до жилищни и други сгради
    аварии – ТЕЦ „Република“ е най-старата функционираща централа на въглища в Европа. Документацията не дава уверение, че старата технология, проектирана за изгаряне на въглища ще се справя безаварийно с изгаряне на до 70% биомаса. За изминалите 2 години са регистрирани няколко аварии, които засягат топлоснабдяването на целия град
    промени в климата – изгарянето на биомаса води със себе си емисии на въглероден диоксид, които в зависимост от вида биомаса, са сравними с емисиите от въглища. Въглеродният диоксид, от своя страна, е един от основните фактори за изменението на климата, тъй като 80% от емисиите на парникови газове в глобален мащаб са именно от този газ. Въпреки че в Директивата на ЕС за енергия от възобновяеми енергийни източници биомасата е формално квалифицирана като източник на нулеви въглеродни емисии и вносителят на ИП използва тази възможност за намаляване на разходите си чрез неплащане за въглеродни квоти, тази концепция не издържа на критиките на редица учени, включително Консултативния научен съвет на европейските академии (EASAC), който обединява националните академии на науките на държавите-членки на ЕС, включително Българската академия на науките (БАН), на Норвегия и Швейцария.