Номинацията на „Грийнпийс“ – България стигна шестото място. На първо е тази от Португалия, а ЕС получи специална награда

Станаха ясни победителите от второто издание на конкурса за Европейските награди за субсидии за изкопаеми горива. Тези антинагради изобличават противообществени практики, чрез които националните правителства прахосват парите на данъкоплатците, за да поддържат остарели и замърсяващи технологии за производство на енергия. В челната тройка се наредиха Португалия, Полша и Испания.

Номинацията на „Грийнпийс“ – България – държавната подкрепа за въглищната мрежа на Христо Ковачки се класира на шесто място и получава „значка на безчестието“. Победителите бяха избрани след публично и отворено за всички онлайн гласуване през месец март.

„Тази значка напълно заслужено отива в българските държавни институции, които продължават да подкрепят замърсяващи въглищни практики, които не отговарят на новите екологични норми. Призоваваме вместо това държавата да подкрепи правото на гражданите да произвеждат сами енергията, която консумират“, коментира Деница Петрова от „Грийнпийс“ – България.

19-те компании от мрежата развиват дейност във въгледобивния сектор и производството на топло- и електроенергия. Те бяха обект на разследване на „Грийнпийс“ – България, публикувано по-рано тази година. Тези фирми са сериозно задлъжнели и са натрупали близо 400 млн. лева загуби, а неизплатените от тях данъци, заплати и осигуровки възлизат на над 230 млн. лева. Случаите на работници, които протестират срещу изключително опасните условия и липсващите заплати, са се превърнали в нормално явление за мрежата. Eнергийните централи, които са собственост на мрежата, са сред най-големите замърсители в Европейския съюз, според данни на Европейската агенция по околна среда. Оценката показва още, че сумарните разходи за покриване вредите от това замърсяване възлизат на между 664 млн. и 2 млрд. евро.

В замяна на това, тази въглищна империя получава от държавата субсидирана цена на електроенергията, тъй като заедно с нея произвежда и топлинна енергия. Резултатът е, че електричеството излиза с 32% по-скъпо от това на вятърните централи и с 7.6% от соларните.  Това не е единствената държавна подкрепа – тецовете  в мрежата получават и плащания за поддръжка на студен резерв (мощностите, които трябва да се включат при енергиен дефицит). Размерът им достига до около 70% от предвидените 40 млн. лв. за всички подобни дружества в страната. Припомняме, че през януари 2017 г. и трите централи от мрежата: ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Марица 3“ и ТЕЦ „Русе“ не успяха да активират този резерв. Въпреки това те продължават да печелят търгове за участие в студения резерв и да получават съответните плащания.

Португалия спечели първото място с разрешението за националните петролни и газови компании да извършват сондажи в морето, близо до Алентежу – защитена зона за биоразнообразие и популярна туристическа дестинация.

Полша се класира втора благодарение на упоритата финансова подкрепа, която оказва на отдавна остарелите си въглищни централи, подобно на България.

Испания е на трето място, което дължи субсидиите си за въглищни предприятия на Балеарските острови и на настойчивото си блокиране на опитите на местната власт да използва 100% възобновяема енергия.

Европейският съюз получи специална награда за похарчените в периода 2014 г. – 2016 г. около 4 млрд. евро за изкопаеми горива, голяма част от които, бяха вложени в проекти за газова инфраструктура.

Сайт на Европейските награди за субсидии за изкопаеми горива

Страница на доклада „Финансовите мини“

Оценка на Европейската агенция по околна среда за замърсяването от индустриален характер

Сайт на „CAN Europe“