В пет български града по инициатива на „Грийнпийс“ – България бе проведено заснемане със специализирана термокамера. Във всеки ден от горещата седмица 12 – 16 август 2024 г. бяха заснети последователно кадри в градовете Пловдив, Димитровград, Хасково, Плевен и София. Избрахме най-топлото време на деня за акцията – между 12 и 16 часа, в централните градски части, тъй като това са зоните, в които има най-активно пешеходно движение в горещите часове. Идеята ѝ е да покаже нарастващата климатична криза, която води до сериозно затопляне на градовете и най-директно въздейства на хората, които ги обитават.  

Пловдив

Започнахме от Пловдив. Заснемането бе направено в участъка на главната пешеходна улица между площад „Централен“ и Джумая джамия, а също така и на Гребната база. Измерените температури на различни зони по главната варираха от 55°C на площад „Централен“ до 60-65°C в самата улица и в района на Джумаята. Макар понеделникът да не бе най-горещият ден, максималните засечени температури на различни настилки и сгради стигнаха нечуваните 81°C – на пейките до „Пеещите фонтани“, на фона на деца, които използват водата на прилежащия по-малък фонтан за разхлада.

Снимките от Гребната база са показателни за огромната важност на зеленината и водата за топлинния комфорт на градската среда. Върху алеите, изложени на пряка слънчева светлина, бяха измерени между 55-68°C, докато температурата на водата бе около 28-30°C, а на сянка под дърветата бе около 30-35°C.

Пловдив, заснет с термокамера © „Грийнпийс“ – България

Димитровград

В Димитровград измерванията бяха направени в урбанистичната ос от входа на парк „Марица“ и „Голямата пейка, през площадката пред сградата на Общината и главната пешеходна улица до района на площад „Поезия“. Бяха заснети прилежащи публични пространства, а също така и квартални улици и панелни жилищни блокове. Най-високите стойности (74°C) бяха измерени на асфалта на квартална улица и жилищен блок.

Снимката с улицата ясно показва и важността на дърветата и сянката и топлинния комфорт, който те осигуряват. На същата улица на сянка температурата е наполовина (37°C). За да се илюстрира важността на дърветата, бе заснет величествен 300-годишен дъб, който се намира зад сградата на общината в посока парк „Марица“ и създава един същински оазис между нагрятите асфалтови алеи. Интересно сравнение бе направено с два жилищни панелни блока – единият изцяло саниран в тъмнокафяв цвят, а другият частично саниран в светъл бяло-сив цвят. На изцяло санирания блок поради тъмния цвят бяха измерени над 72°C, а на съседния по-светъл блок – едва 49°C или цели 23 градуса по-малко. Това не бива да води до заключение, че санирането на сгради не подобрява комфорта на жилищата ни, но все пак е индикация за важността на цвета на настилките през все по-затоплящите се години.

Хасково

В Хасково заснемането бе направено на главната улица и обхвана централните пешеходни зони, трите площада „Свобода“, „Общински“ и „Атлантически“ и подхода към статуята на Света Богородица. Температурите на най-нагорещените площи бяха в диапазона между 60 и 70°C. Най-високите 70°C бяха измерени на стълбите в близост до малък фонтан зад Старата часовникова кула, а в непосредствена близост седяха множество хора, за чиито комфорт допринасяше водата и сянката на близките дървета.

Ясно се наблюдава тенденцията най-нагорещени и съответно избягвани от пешеходците зони да са трите площада, на които отсъства дървесна растителност. Това обаче е невъзможно в зоната на най-натоварения пешеходен светофар в началото на главната улица до театър „Иван Димов“, където няма дървета, а реката, която се пресича, е бетонирана и се използва за паркинг и обслужващи цели. Разбираемо, бе наблюдаван силен контраст на пешеходна активност между зоните от пешеходната улица, които са засенчени от сградите, и зоните на слънце, които бяха избягвани от хората.

Плевен

В Плевен започнахме измерването на температури от двора на детска градина „Щурче“, където още преди 13 ч. на обяд асфалтовата настилка бе нагрята до температури от почти 70°C. Повечето снимки, които направихме в центъра на града бяха на главната пешеходна улица, площад „Възраждане“ пред сградата на общината и малкия площад пред Драматично-кукления театър „Иван Радоев“.

Както и в другите градове, ясно се откроиха местата, където има зеленина и тя поддържа почти непрекъсната сянка, както и местата в близост до фонтани или градски чешми, които привличат минаващите жители и гости на града. Особено при комбинация от двете, тези места се превръщат в най-предпочитано място за отмора. Бяхме изненадани от температурите на настилките на пешеходните части: макар да бяха силно изложени на слънцето, не се бяха нагряли до повече от 57-60°C. За разлика от тези настилки, на друга пешеходна част от града, но покрай оживена пътна артерия с бетонни или асфалтирани настилки, термокамерата успя да отчете температура от над 90°C. 

Накрая посетихме и емблематичната панорама „Плевенска епопея“, където температурите на настилката достигаха близо 60°C.

© „Грийнпийс“ – България

София

В София обиколката ни премина през три от най-комуникативните зони в центъра. Около 13 ч. в петък, 16-и август, екипът ни включи термокамерата пред храм-паметника „Св. Александър Невски“. От ноември 2023 г. там е в сила нова организация на движението, която освобождава голяма част от ул. „Оборище“ само за пешеходци и това видимо се харесва на групите туристи. Голямото открито пространство обаче изморява бързо и хората търсят прохлада под дърветата покрай улицата или в храма. 

Най-висока се оказва температурата върху южната част на сградата, която достига 56°C. Около 50°C е тази на паветата, които ни водят натам.

Площадът пред Народния театър достига температура от 55°C, заради което през лятото често остава пуст, за сметка на пейките около фонтана с балерината, където водата носи прохлада и трудно се намира свободно място. В непосредствена близост е най-старият парк в София – Градската градина, открита през пролетта на 1878 г. Внушителните дървета хвърлят плътна сянка върху асфалтираните ѝ алеи и така успяват да понижат температурата до около 38°C. Настилката на детската площадка в парка обаче се оказва най-горещата повърхност, измерена от екипа ни, в този ден – цели 76°C.

Последно отбелязваме около 46°C върху широките алеи, водещи до Националния дворец на културата. По друго време те са изпълнени с пешеходци, велосипедисти и скейтбордисти, но сега мястото е пусто. Очаквахме настилките да са още по-горещи, но започналото преди обяд заоблачаване и вятърът в този ден задържаха стойностите по-поносими.

За съжаление, в следствие на климатичните промени се очаква летните горещини с годините да стават само по-интензивни и продължителни. Затова е необходимо да започнем да адаптираме градовете към новите условия – за да можем да живеем по-безопасно и пълноценно в тях.