Доклад на „Грийнпийс“ изобличава връзката между изкопаемите горива и военните мисии

Нефтена платформа в Северно море
© Marten van Dijl / Greenpeace

„Грийнпийс“ отдавна води кампании по целия свят срещу изкопаемите горива. Именно те са в основата на климатичните промени, токсичното замърсяване, корупцията и конфликтите. 

Войната в Украйна е още едно потресаващо напомняне за това колко е важно световните лидери да търсят начини да прекъснат порочната зависимост от изкопаемите горива и да създадат безопасна и сигурна система за възобновяема енергия, достъпна за всеки..

На фона на тревожната ситуация в Украйна ти представяме резултатите от съвместно проучване на „Грийнпийс“ – Германия, „Грийнпийс“ – Италия и „Грийнпийс“ – Испания, публикувано през декември 2021 година. То разкрива опасните връзки между военния сектор и изкопаемите горива – един скъп и същевременно вреден за климата съюз.

Какво научаваме от проучването на „Грийнпийс“?

  • Почти две трети от военните операции на ЕС са свързани със защитата на добива и транспорта на изкопаеми горива.
  • Страните от Европейския съюз наливат милиарди във военни мисии за охрана на изкопаеми горива вместо в развитието на възобновяеми енергийни източници. За периода 2018-2020 г. Германия, Италия и Испания са похарчили около 4 млрд. евро за такива мисии.
  • Общата сума, изразходвана от европейските страни и страните от НАТО за същия период, възлиза на 35 млрд. евро.
  • Ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса, заложено в Парижкото споразумение, не може да бъде постигнато със сегашните действия. 
Колко струват военните мисии за охрана на изкопаеми горива?
© „Грийнпийс“ – България

Изкопаемите горива и военните мисии – скъп и опасен съюз

Европейският съюз и държавите от НАТО говорят много за така наречения зелен преход – процес, чрез който да се отървем от зависимостта на изкопаемите горива, като инвестираме повече във възобновяеми източници на енергия. За съжаление, действията в тази насока са оскъдни, а енергийната сигурност на страните е компрометирана.

Проучването на „Грийнпийс“ разкрива, че държавите членки на ЕС са силно зависими от вноса на изкопаеми горива. ЕС внася 90% от петрола и почти 70% от газа, които използва. В същото време НАТО предвижда смущения в доставките на горива през следващото десетилетие и очаква конкуренцията за все по-оскъдните енергийни ресурси да се засили. И въпреки че изкопаемите горива имат огромен принос за глобалното затопляне, най-големият военен съюз в света се подготвя да ги защитава с оръжие.

За да се защити този внос, добивът и транспортът се охраняват със скъпи военни мисии. А това допълнително засилва порочната зависимост, увеличава риска от конфликти, блокира преструктурирането на енергийната система и в крайна сметка ни отдалечава от критично необходимите решения за защита на климата и околната среда.

Платформа за добив на газ в Северно море
© Marten van Dijl / Greenpeace

Да спрем парите за защита на изкопаеми горива!

Във времена на климатична криза и бедствия подобна политика е не просто неустойчива, тя е опасна. Военните мисии и конфликти застрашават човешки животи, поглъщат милиони и гарантират вноса на ресурси, които унищожават поминъка на хората и оказват отрицателно въздействие върху биоразнообразието. Сегашната политика насърчава стара енергийна и икономическа система, която струва не само пари, но и бъдещето на Земята и човечеството.

Само бързото и последователно разширяване на възобновяемите енергийни източници ще помогне да овладеем глобалното затопляне до 1,5 градуса. 

Отказът от изкопаемите горива ще намали и риска от военни конфликти. Държавите от Европейския съюз трябва час по-скоро да намерят начин да трансформират енергийната си система и да заложат на възобновяемите енергийни източници. 

Какво можеш да направиш?

80 активисти на "Грийнпийс" блокираха пристанище и поискаха забрана на рекламите на изкопаеми горива
Спри пропагандата!

Поискай забрана на рекламите и спонсорството на компании, свързани с изкопаеми горива.

Подпиши петицията!

За да спрем наливането на милиарди в изкопаеми горива, първо трябва спрем тяхната пропаганда. Основният инструмент, който компаниите за изкопаеми горива използват за манипулация на обществото, са рекламите. Чрез маркетингови трикове те изопачават истината, представят горивата като чисти и безопасни за здравето и околната среда. Всъщност именно изкопаемите горива допринасят за задълбочаването на климатичната криза.

Време е да сложим край на манипулациите. Поискай забрана на рекламите на компании, свързани с изкопаеми горива!