С наближаването на 2022 г. поглеждаме назад към предходната година, изпълнена със смелост, активизъм, предизвикателства и надежда

Тази година беше малко по-специална. През май месец офисът на „Грийнпийс“ в България навърши цели 10 години – десетилетие посветено на усилия в защита на околната среда и гражданското общество в страната ни.

Освен че българският офис имаше юбилей, на 15 септември международната организация „Грийнпийс“ отбеляза 50 години екологичен активизъм. Навърши се половин век от първата кампания на „Грийнпийс“ за предотвратяването на тестовете за ядрени оръжия на остров Амчитка, Аляска.

В национален план годината беше белязана от много предизвикателства и исторически моменти.

В края на 2020 г. страните в Европейския съюз се споразумяха за намаляване на въглеродните емисии с най-малко 55% до 2030 г. спрямо нивата от 1990-а. България обаче дълго време бавеше определянето на крайна дата за използването на въглища в енергийния си микс. Заявките за икономика, базирана на въглища отвъд тази дата, противоречат на целите на България и Европейския съюз. 

Демонстрация по време на откриването на форума GreenTransition в София
Демонстрация по време на откриването на форума GreenTransition в София, в който участваха премиерът Стефан Янев и Франс Тимерманс – изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия. Акцията е провокирана от предложението на българското правителство за изход от въглищната енергетика през 2038 г., което е поредно бягство от действителността и продължава политиката на бездействие в сектора. © Tihomira Metodieva / Greenpeace

Въпреки това през месец октомври в Националния план за възстановяване и устойчивост българското правителство предложи като индикативна дата 2038 г., което е поредно бягство от действителността и продължава политиката на бездействие в сектора. Това провокира активисти на „Грийнпийс“ – България да настояват за ясен план за енергийна трансформация с конкретни ангажименти към заетите в сектора и ролята им в бъдещото развитие на въглищните региони в страната. 

С нея активисти на „Грийнпийс“ – България настояха за ясен план за енергийна трансформация с конкретни ангажименти към заетите в сектора и ролята им в бъдещото развитие на въглищните региони в страната. На фасадата е изписано „Сигурни работни места в чиста околна среда #2030“.
Прожекция на фасадата на Министерския съвет, 12 октомври 2021 г. С нея активисти на „Грийнпийс“ – България настояха за ясен план за енергийна трансформация с конкретни ангажименти към заетите в сектора и ролята им в бъдещото развитие на въглищните региони в страната. На фасадата е изписано „Сигурни работни места в чиста околна среда #2030“.
© "Грийнпийс"

В края на март екипът ни отправи три въпроса, отнасящи се до състоянието и опазването на водата в страната в контекста на енергийните политики у нас. Повод за това беше малко по-рано излезлият научен доклад „Мръсното завещание на въглищата“, който представя какво се случва с водите и въздуха в резултат от използването на въглища за производство на енергия в ТЕЦ „Бобов дол“. Зададохме тези въпроси към шестте водещи политически партии, които бяха претенденти за места в парламента. 

За съжаление обаче, дебат така и не се състоя. Видеото е своеобразен сатиричен и силно критичен прочит на позициите и плановете на партиите по въпроса или по-скоро на липсата на такива.

Темата за опазването на водите не приключи дотук, тъй като вярваме, че водата е богатство, без което животът ни на Земята не би бил възможен. Продължихме да даваме глас на темата за опазването на водните ресурси и чрез директни действия. Целия месец май посветихме на организиране и подкрепа на събития за почиствания около водоеми в цялата страна. Равносметката показа, че над 500-те доброволци, които се включиха, успяха да организират 40 почиствания на различни точки в страната., като събраните чували бяха близо 2000.

Точно месец преди вторите парламентарни избори активисти на нашата организация поставиха поставиха банери с надпис „Вода или въглища?“ на над 11 ключови места в района на Маришкия въглищен басейн. Така те отново напомниха важността на водата, поддържането на живота в природата и проблема за използването на вода в енергетиката.

Вода или въглища - въпрос пред Мини Марица Изток
Въглищните централи носят отговорност за водните ни ресурси. ®„Грийнпийс“ – България © "Грийнпийс" – България

Смелите активисти проведоха още една демонстрация, този път в сърцето на комплекса „Марица-изток“. Повод за демонстрацията бяха разкритията на новия научен доклад  „Неутолимата жажда на енергетиката“, който Грийнпийс – „България“ издаде съвместно с учени от университета в Лайден, Нидерландия. Според него ресурсите в Източномаришкия речен басейн са застрашени в резултат от огромните количества вода, използвани за охлаждане в енергетиката, както и от задълбочаващите се климатични промени.

Демонстрация с каяци "Избирам водата", яз. Овчарица
Повод за акцията в яз. Овчарица е новият доклад на „Грийнпийс“ – България – „Неутолимата жажда на енергетиката“. © "Грийнпийс" – България

Започнахме и серия от уебинари и регулярни информационни събития, които дадоха началото на общността „Пазители на водата“. Това е група от активни и заинтересовани граждани, които имат възможност да се запознаят с други ангажирани хора от страната, да споделят проблемите, с които се сблъскват, и да търсят решения за справянето им заедно като общност. 

Ако и ти искаш да станеш част от общността, можеш да се включиш тук:

Точно преди новите депутати да положат клетва през първия си работен ден, отново обърнахме внимание на водните басейни и тяхното влошаващо се състояние. В случая им активисти на „Грийнпийс“ – България им подариха 7 вида въглищна вода от басейни, които са или изложени на замърсяване, или екологичните водни минимуми в тях са застрашени, заради големите количества вода, използвани от въглищната индустрия, и климатичната криза. 

Връчване на въглищна вода на депутатите от 47-ото Народно събрание
Активистите разговарят с Калоян Икономов и Настимир Ананиев от „Продължаваме промяната“. © "Грийнпийс" / Иван Дончев

Членове на различни парламентарни групи спряха за разговор с нашите активисти и взеха бутилки със себе си. Те се съгласиха, че опазването на водите в България е от сериозно значение, но въпреки това не поеха конкретен ангажимент за по-ранна дата за излизане от въглищната зависимост преди 2038 г. и до 2030 г., както настояват учените.

В края на юни месец изтече срокът за адаптиране на Европейската директива за насърчаване използването на възобновяема енергия в българското законодателство. Провокирани от това, заедно с наши активисти, открихме символично „Министерството на възобновяемата енергия“ на 21.06 – денят на лятното слънцестоене, за да напомним за нуждата от реформи в енергийния сектор. Празникът беше захранен изцяло с енергия от слънцето, а служителите на министерството и минувачите покрай него имаха възможността да започнат деня си с кафе, също направено с помощта на слънчевата енергия. Тогавашният служебен ресорен министър Андрей Живков пък получи соларния панел, с който беше захранено празненството.  

"Грийнпийс" - България откри символично Министерство на възобновяемата енергия
Активисти на „Грийнпийс“ – България се срещнаха със служебния министър на енергетиката Андрей Живков, за да напомнят за нуждата от реформи в енергийния сектор. © „Грийнпийс“ / Иван Дончев

С началото на учебната година успяхме да открием и втора соларна лаборатория. Този път Професионалната гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“, най-старото професионално училище в Перник, стана наш партньор. Училището предлага на своите ученици възможността да се обучават с специалност „Топлотехника“, но досега учебният план не е включвал практическо изучаване на различните видове възобновяеми източници на енергия. Това обаче беше така до месец септември, когато в гимназията беше изградена соларна лаборатория, която разкрива възможностите за производство на топлинна енергия от слънцето.

Откриване на соларна лаборатория в Перник
Ученици от Професионалната гимназията по техника и енергетика в Перник присъстват на откриването на новата соларна лаборатория в училището. © "Грийнпийс" / Иван Дончев

В началото на месец октомври на територията на Европейския съюз започна Европейска гражданска инициатива за забрана на реклами и спонсортства от изкопаемата индустрия. Вярваме, че е крайно време да поискаме забрана за пропагандата, с която ни заливат компаниите за изкопаеми горива. Заедно можем да променим това, като съберем 1 милион подписа в целия Европейски съюз и така разкрием мрачната, токсична стратегия на индустрията за изкопаеми горива. 

80 активисти на "Грийнпийс" блокираха пристанище и поискаха забрана на рекламите на изкопаеми горива
Активист на „Грийнпийс“ държи банер, гласящ „Без реклама за изкопаемите горива“, по време блокадата на рафинерия на Shell в Ротердам. Повече от 80 души от 12 европейски държави се включиха в акцията, която цели забрана на рекламите на компании, свързани с изкопаеми горива. © Marten van Dijl / Greenpeace

В края на 2020 г. организирахме събитието „Бягане за Радуловци. Надбягай мината!“, чиято кауза e да спаси природата и биоразнообразието в район, намиращ се недалеч от София. Година по-късно съдът отхвърли искането добивът на въглища да започне преди края на делото, но битката все още не е спечелена окончателно. Делото все още продължава. Първоинстанционният съд взе решение в полза на минната компания, но земеделският стопанин Емил и Община Сливница не се отказват от битката и с наша подкрепа вече обжалваха решението и ще бъдат изслушани от Върховния административен съд. Предстои да разберем дали окончателното решение на съда ще бъде в полза на хората от района и природата или олигархичните интересни.

Друг важен съдебен процес, който водим, е свързан с настояването ни въглищните централи в България да изпълняват възможно най-строгите изисквания за ограничаване на емисиите си на токсични замърсители като серен диоксид и живак. Държавната електроцентрала ТЕЦ „Марица-изток 2“ е една от инсталациите в региона, която получи изключение от тези правила, заради лошото качество на въглищата, които изгаря и невъзможността на техническите ѝ съоръжения да постигат най-високите изисквания.

В хода на делото, което вече се разглежда от Върховния административен съд, имахме възможност да предложим да бъде отправено запитване към Съда на Европейския съюз в Люксембург. С това запитване можем да допринесем за обогатяването на правото и изясняването на въпроса дали издаването на подобни изключения от правилата за емисии  противоречат на стандартите за подобряване на качеството на въздуха в Европейския съюз, особено за региони като Гълъбово, където все още наблюдаваме превишения на нормите за серен диоксид.

И като за финал – ние, екипът на „Грийнпийс“ – България, вярваме, че активизмът не е своеобразно решение на проблемите, но насочва вниманието към важните теми за нашето бъдеще и околна среда, които често са в резултат на дадено действие или бездействие. 

Затова от името на целия ни екип изразяваме благодарност за подкрепата към всеки един от вас, докато се борихме и продължаваме да се борим за по-зелено и по-справедливо бъдеще! 

С благодарност и пожелания за светли празници,
Деница, Меглена, Десислава, Балин, Северина, Лора, Ангел, Петко, Божидар, Пламена, Габриела Г., Габриела П., Деннис