Подзаглавие: В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“


Автори: Екип отученици и учители от Варненска търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“.

  • Учениците от 10 Д клас: Михаил Величков, Георги Парушев, Дорис Вайхслбаум, Дария Ръсовска.
  • И техните учители: Жасмина Кирова – старши учител по икономически дисциплини, Красимира Макавеева – старши учител по икономически дисциплини, Петя Колева – старши учител по география и биология.

Екипът от ученици и учители разработва заедно проекта за „Производство на екологично чисти опаковки от коприва“. Концепцията обръща внимание на проблема с използването на материали за производството на опаковки за продукти, които причиняват щети на околната среда като замърсяват природата и оказват негативно влияние върху нея и здравето на хората.

Проблемът: Прекомерното производство и употреба на пластмаса

В процеса на работа, авторите са описали предимствата, недостатъците и времето за разлагане на различни опаковъчни материали – стъкло, пластмаса, метал, хартия и картон. Техният анализ описва интересни факти за различните материали. Например, че стъклото се разгражда за милион години или въобще не се разгражда, но за сметка на това неговото рециклиране е улеснено от факта, че то се прави от естествен материал (кварцов пясък) и чрез топене можем да произвеждаме ново стъкло. Относно металните опаковки, авторите споделят, че повече от 120 хиляди алуминиеви кутии се обработват всяка минута, всеки ден само в Америка. Но в същото време за три месеца там се изхвърлят толкова много алуминиеви кутии, които биха били достатъчни за възстановяване на целия американски въздушен флот. Друга интересна информация, която авторите споделят е, че добре познатите ни пластмасови торбички се разграждат между 100 и 1000 години, а пластмасовите бутилки – за над 450 години. 

Пластмасови торбички и бутилки в природата © Wolf Wichmann / Greenpeace

Екипът обръща специално внимание именно на пластмасовите опаковки,  тъй като според тях това „е един от най-належащите проблеми на днешно време в целия свят“. Споделят още следното: 

„Бързият растеж в производството на пластмасови торби до голяма степен се дължи на факта, че те се дават безплатно на клиентите в почти всички супермаркети с малки изключения. Според информация на Европейската Комисия, в Европейския съюз човек ползва средно 198 торбички на година, като ние българите сме лидер в класацията с 421 торбички на човек за година.

Изглед към купчини пластмасови отпадъци
© Nandakumar S. Haridas / Greenpeace

Милионните градове годишно произвеждат 5,5 милиона тона боклук. 10% от отпадъците са пластмасови торбички. Заедно с пластмасови бутилки и опаковъчно фолио те съставляват 40% от общите битови отпадъци. Под купища безсмислено използвана пластмаса – бутилки, торбички, опаковки – човечеството скоро просто няма да може да диша!“

Решението: Производство на екологично чисти опаковки от коприва

Ето защо екипът вижда решение на проблема чрез изоставяне на пластмасовите опаковки и преминаване към производството на алтернативни – екологични, направени от биоматериали.

Авторите се фокусират върху копривата. Тя е лечебна билка и расте като плевел. Освен нейния противовъзпалителен ефект и включването ѝ в здравословни ястия, влакната ѝ се използват за направата на дрехи. 

Коприва
© Източник: Петя Колева


Екипът изтъква и факта, че копривата попада в категорията на хранителни отпадъци, които се разлагат доста бързо като същевременно не се нарушава равновесното състояние на околната среда.

Технологията по производство на опаковките се състои от следните стъпки: 

  1. Стръкове коприва, изсушени добре се разстилат. След това се отстраняват малките клони и изсушени листа.
  2. След изсъхване на стъблата, те трябва да бъдат опънати. С кухненски чук се потупват, за да се отделят меките тъкани. 
  3. Премахват се дървесните части на стъблото, натрошени на малки парченца – прави се с ръце. По-добре е стъблата да бъдат омесени с ръкавици.
  4. Когато полученият материал стане мек, е необходимо да се срешат влакната, така че да се получи прежда от коприва.
  5. Получава се продукт чрез плетене.

Влакно от коприва
© Източник: Петя Колева

Стъпка от 3 до 5 са показани нагледно и във видеото:

Екипът определя и периода на разлагане на биопродукта, чрез експеримент, в който потапят копривата в чаша пълна с вода. В резултат: един месец след полагането на експеримента, копривата се разлага наполовина, а след два месеца и половина се разлага напълно. Изводът, до който достигат авторите е, че „опаковката от коприва е биологично безопасна, което означава, че може да се превърне в алтернативен вид опаковки за потребителски стоки“.

Като част от идеята е направено и финансово планиране за реализиране на проекта, в което авторите приравняват разходите и приходите и стигат до извода, че „дори копривата да се използва само за планирания продукт от финансова гледна точка инвестицията си заслужава“.

В заключение авторите отправят призива – “Ние вярваме, че  околната среда може да се опази, ако се обединят усилията на всички хора. Отношението към природната среда става все по-осъзнато, в зависимост от степента на познанията ни за нея.” 

Затова ние ги поздравяваме за ентусиазма и разработената идея и апелираме към такава ангажираност и на други хора в образователната ни система, които да работят активно върху екологичното възпитание и осведоменост на нашите деца и младежи.


Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/