В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Автор: Павлин Христозов


Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/


Следващото предложение за „Зелено възстановяване“, което ви представяме е на Павлин Христозов. Той е на 34 години и живее в Пловдив. По професия е архитект, но от малък е закърмен със спорта – първо ски, след това бойни изкуства, а в последните няколко години и колоездене.

Неговата идея е вдъхновена от следната лична история: “Преди 2 години ми откраднаха колелото, което много обичах и което карах всеки ден из града и до работа. Това много ме разочарова, но пък ми хрумна идеята да си сглобя сам колело. Бях чул за голям склад с бракувани велосипеди и реших да си набавя частите от там. Освен моето колело обаче, имаше и още две, които мои приятели много харесаха. От там се вдъхнових да продължа. А като поддръжник на екоинициативите, реших да доразвия идеята, която еволюира до сегашното ѝ състояние, и която ще продължа да развивам и усъвършенствам”.

Визуално представяне на концепцията RE-CYCLE,
© Павлин Христозов

Павлин споделя, че основата на идеята му е вдъхването на нов живот на велосипеди, които в момента стоят на открито, ръждясват и отделят вредни вещества в околната среда. Вместо това, те могат да бъдат използвани повторно за символична сума за ремонта им. Частите, които са от метал или пластмаса и имат нужда от смяна, ще се подменят, а отпадъците ще се предадат на съответните места за рециклиране. По този начин, новият собственик на колелото може сам да избере как да изглежда то; като цвят, оборудване, форма и екстри.

Изгледи преди-след на рециклиран от Павлин велосипед, © Павлин Христозов

За момента Павлин се фокусира върху изграждане на партньорски взаимоотношения с вело-ателиета, които да припознаят идеята като своя и да подкрепят инициативата. Освен това той споделя „вече съм започнал разговори по темата, с някои мои приятели вело-специалисти в София, които имат желание да се включат в това начинание. Планирам подобни действия с хора в Стара Загора и Първомай. За момента проучвам варианта за транспортирането на велосипедите до различните точки на България чрез БДЖ, който е най-екологичният (понеже е на електричество), най-сигурният и сравнително евтин транспорт за обемни пратки.”

Изгледи преди-след на рециклиран от Павлин велосипед, © Павлин Христозов

Според автора възможни следващи етапи от инициативата е организирането на тематични вело-разходки и дори вело-театър. Авторът споделя, че първата идея му е хрумнала като възможна разходка по тепетата на Пловдив или по обновената зона около река Марица. И допълва относно идеята за вело-театъра – “в Пловдив построиха различни сцени, покрай които минавам често с колелото и се зачудих дали пък няма да е приятно да се направи нещо такова, с цел да се провокират повече хора да се раздвижат и да се привлекат туристи. Говорих с мой приятел актьор на свободна практика, който изяви желание да помогне в тази насока. Идеята е да има серия от блиц представления, всяко около 20 минути, като действието може да се пренесе на различна сцена на друго място в града.”

Изгледи преди-след към рециклиран от Павлин велосипед, © Павлин Христозов

Видео представяне на идеята може да видите и на този линк, а с автора може да се свържете като пишете на фейсбук страницата на инициативата тук

Една от основните цели на предизвикателството „Зелено възстановяване“ бе да провокира участниците да представят идеи, които съчетават в себе си решения в няколко различни сфери на човешката дейност. Идеята на Павлин прави именно това – промотира здравословния и екологичен велосипеден транспорт, като съчетава това с концепцията за рециклиране и преизползване на вече произведените ресурси – страхотен подход, който може да бъде даден като добър пример.