В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Автори: Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова

Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


Зелено изкачване

Тази идея е на три млади дами с различни интереси и обкръжение, но обединени от една цел – опазване на околната среда и създаване на хармония с природата. Авторите на идеята са Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова.

  • Тази година Дина завършва бакалавър „Екология и опазване на околната среда“ и нейните интереси са свързани с всички възможни начини, с които хората могат да живеят в хармония с природата.
  • Теа също завършва своето обучение тази година, в направление интериорен дизайн в Нов Български университет. Тя споделя, че е естет по душа, с „клишираната мечта да живеем в по-красив, по-чист и по-добър свят“.
  • Теодора е на 25 години и е завършила своята бакалавърска степен по „Екология, опазване и възобновяване на околната среда“ в Лесотехнически университет, гр. София. Освен в предизвикателството ни, участва в обучителна програма по Еразъм на тема „Бъдещи природозащитници“, а по време на обучението си в университета е взела участие в редица проекти свързани с научно-изследователската дейност в света на ерозията, микробиологията и дендрохронология. 

По време на карантината, момичета са осъзнали какво е нужно, за да оцелеем и какво е нужно на хората, за да живеят истински. Те вярват, че всеки един човек прави собствените си изводи как иска да „рестартира“ живота си след COVID-19.

Затова те предлагат подход, при който всеки да започне своето лично или групово Зелено изкачване (Green restairs) към едно по-чисто бъдеще и за нас, и за природата. Green restairs дарява живот в саксии и малка, но безценна инвестиция в дългосрочна визия за съществуването ни. Можете да видите цялото представяне на участничните тук.

© Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова

Проблемът: 

„Когато нямахме достъп до така удобния и толкова неприродосъобразен консуматорски подход към всекидневните ни продукти от първа необходимост, осъзнахме колко сме се отдалечили от източника на тези продукти. И колко това може да се промени,“ коментира екипът.

Дамите посочват, че изхранването на растящата човешка популация вероятно никога не е било по-голям проблем. Ресурсите не са вечни, а подходът на човечеството е като за неизчерпаеми такива.

Решението: 

© Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова

„Нуждаем се спешно от промени във всяко домакинство. Отглеждането на храна във всеки дом ще облекчи натиска върху околната среда значително. И ще подпомогне преходът към едно истинско „Завръщане в бъдещето“, призовават те.

© Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова

Авторите представят план за изпълнение на проекта в няколко стъпки:

  • Всяка стълба със сандъче е дълбока 50 см и широко 2 м, като се слагат едно над друго и формират зелена стълба – “Green restairs – зелено изкачване“;
  • Вътрешната част на конструкцията остава празна, но може да се използва за склад или други функции;
  • Материалът е от акациеви дъски и е устойчив на гниене;
  • Ще има подово отопление и UV лампа, като в него ще се отглежда разсад;
  • Отоплението и лампата ще са включени към соларен панел;
  • Идеята е панелът да е осигурен от някоя електроцентрала, като хората в дома или офиса ще могат да използват електроенергията и за други цели;
  • Истинският макет ще е изработен в мащаб 1:5 от подръчни материали.
© Дина Сиракова, Теодора Вичева и Теа Вълкова

Според Лао Дзъ „И най-дългият път започва с първата крачка, а първите крачки са най-трудните!“. С тези малки стъпки, обаче, бихме могли да подобрим качеството си на живот, да работим за едно по-чисто бъдеще и да спомогнем за опазването на околната среда. Дори и това да изглежда като трудна задача, трите момичетата са показали нагледно как като подобряват атмосферата в собственият си дом, можем да започнем да помагаме на себе си и на заобикалящият ни свят с минимални усилия. 

Подпиши петицията ни ако смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1