Автор: Лора Фучеджиева

Дойде първият учебен ден, а заедно с него и завръщането на учениците в класните стаи. Не бяха малко предизвикателствата, с които като младежи трябваше да се справим в последните месеци. 

Въпреки че дигиталното пространство не ни е чуждо, се наложи да се адаптираме и към това да учим в дигитална среда. Ограничихме физическите контакти с най-близките си, с цел да предпазим собственото си и тяхното здраве. Притеснявахме се за настоящето, в което живеем и изпитвахме страх от неясното бъдещето, което е пред нас.

Но сега е време отново да се върнем към реалността и да се борим за това да не живеем в старото „нормално“, а да изградим по-добър свят.

2020 г. ни провокира да се замислим за истински важните неща. Предизвика ни да се грижим един за друг, за обществото и за планетата. Кризата е навсякъде около нас: здравна, икономическа, политическа, а освен това и дискриминация от всякакъв вид, неравенство и екологичен колапс. Всички тези кризи са взаимносвързани.

Българските политически лидери и управляващи би трябвало да използват събитията от последните месеци, за да се поучат от своите грешки в миналото, а вместо това те продължават да се провалят. Продължават и да пренебрегват основните човешки права и нужди, харчат парите ни без визия, насърчават алчността на корпоративните престъпници в областта на климата, които пък от своя страна, пълнят джобовете си като експлоатират хората и изчерпват природните ресурси. 

Климатичната криза оказва въздействие върху всеки един от нас. Ще се изправим заедно пред бъдещето, без значение кои сме или откъде сме.

Движението „Петъци за бъдеще“ – България и глобалната стачка на 25 септември

© „Петъци за бъдеще“ – България

Има една група будни, заинтересовани и образовани младежи в България, които посвещават свободното си време (което е кът в днешния забързан свят) на каузата да се борят за климатична и социална справедливост. Това са младежите от движението Петъци за бъдеще.

През последните месеци активистите от движението бяха принудени да измислят нови и иновативни методи, чрез които да протестират, тъй като тяхната основна „сцена“, е улицата. От 20 до 24 април се проведе Седмицата на онлайн действия за климата, по време на която хората можеха да се снимат с техен плакат или банер с послание. Те проведоха и пет уебинара на които проследиха: 

А от началото на антиправителствените протести са на улицата, като настояват за бъдеще с екологична и социална справедливост.

А сега те каним да ги подкрепим на 25 септември, когато ще се проведе първата глобална стачка на открито за тази година. Активистите от младежкото движение ще започнат в 18 ч. пред Народен театър „Иван Вазов“ с групова дискусия, на която се вземат важни колективни решения. След това ще се отправят на мирно шествие от НДК към Южния парк. Повече информация за маршрута на шествието можеш да видиш в събитието.  

Ще се завърнем в класните стаи и протестиращи на улиците по-целеустремени и обнадеждени, защото вярваме, че заедно ще се справим. Продължаваме да се учим един от друг и заедно да се борим за справедливо бъдеще.