В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


Сгради с нулево потребление на енергия

Автор: Арх. Димитър Паскалев

Следващата идея от предизвикателството спада в категория „Възобновяеми енергийни източници“ (ВЕИ). България има потенциала да намали своята зависимост от изкопаемите горива като едновременно с това подобри качеството на въздуха и водата – системно замърсявани от въглищната индустрия и работата на въглищни топлоелектрически централи. Това са малките, децентрализирани енергийни инсталации, които използват възобновяема енергия от слънцето, вятъра, биомасата и недрата на Земята. Навлизането на малките, децентрализирани системи за производство на енергия от ВЕИ са важно направление от Зеленото възстановяванеще, защото биха могли да създадат нови работни места, позволяват на хората да станат по-независими енергийно и могат да подобрят енергийната система в страната.

Днес представяме проекта на Арх. Димитър Паскалев за създаване на сгради с нулево потребление на енергия или т.н. къща „Нула“ (Zero House). Той описва подхода като архитектура, която топли, но и изхранва обитателите си.

Нулево енергийни сгради, най-общо са сгради, които произвеждат сами енергията, която е необходима за тяхното съществуване: като отопление, охлаждане, вентилация, осветление и др. Арх. Паскалев изтъква, че преминаването към такъв вид сграден фонд, който сам осигурява тези потребности чрез възобновяема енергия, би намалил драстично разходите на домакинствата. Подобна къща може да осигурява енергийна и хранителна независимост на определено домакинство, чрез използване само и единствено на възобновяемите ресурси: слънце, дъждовна вода, енергия на земята.

Нулево енергийни сгради, най-общо са сгради, които произвеждат сами енергията, която е необходима за тяхното съществуване: като отопление, охлаждане, вентилация, осветление и др. Арх. Паскалев изтъква, че преминаването към такъв вид сграден фонд, който сам осигурява тези потребности чрез възобновяема енергия, би намалил драстично разходите на домакинствата. Подобна къща може да осигурява енергийна и хранителна независимост на определено домакинство, чрез използване само и единствено на възобновяемите ресурси: слънце, дъждовна вода, енергия на земята.

Арх. Димитър Паскалев

Архитектът посочва, че храната и енергията са в пряка взаимовръзка с архитектурната и урбанизирана среда и описва следните фактори, които влияят на производството, потреблението и цялостното им развитие.

Храната днес: 

  • изминава хиляди километри;
  • се произвежда индустриално;
  • зависи от петрола;
  • консумира огромни количества вода;
  • Създава зависимост между;;
  • Включва консумацията на все повече месо.

Архитектурата днес:

  • консумира огромно количество енергия;
  • генерира финансови балони;
  • се организира в мегаполиси;
  • изисква тежка инфраструктура;
  • не може да се рециклира устойчиво;
  • страда от липсва на нови идеи.
Арх. Димитър Паскалев

Идеята за къща „Нула“ вгражда в себе си системи за автоматизирано, многоетажно и оранжерийно целогодишно отглеждане на растителни храни, системи за добив и съхранение на енергия, която е необходима за нуждите на обитателите, както и за производството на храна. Този вид къща осигурява пълно рециклиране на отпадъците, както и многократното използване на суровини от петролен произход. Също така осигурява енергийна и хранителна независимост на домакинството.

Арх. Димитър Паскалев

Според автора теоретично всички видове растителна храна могат да бъдат отглеждани в саксии. Количеството земна маса, начинът на напояване, ослънчването и др. могат да бъдат проектирани и приложени според обичайните за всяко растение условия в природна среда. Затова къщата може да съдържа иновативна оранжерия за многоетажно и автоматизирано отглеждане на растителна храна. Основната иновация трябва да бъде разработване на много лека опаковка, която да пропуска слънчева светлина, но да работи и като слънчев колектор, а през зимата трябва да запазва топлината на оранжерията. Идеята е да се разработи възглавница от ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene – етилентетрафлуоретилен), за изграждането на фасадата,  с циркулиращи в нея течности, която лесно да се отваря и затваря. 

Арх. Паскалев посочва, че сърцето на къщата трябва да бъде машина за интегрирано управление на различните видове енергия: топлинна, електрическа и електрохимична.

Той допълва, че слънчевата топлина би могла да бъде използвана директно за готвене чрез много по-развита технологично слънчева печка. Излишната енергия от хибридния колектор може да се трансформира във водород, който да замества газта за котлона. Друга интегрирана машина може да обработва всички битови опаковки и директно да ги трансформира в нови опаковки. А автоматично компостиране, събиране на дъждовна вода и др. технологии могат да направят къщата безотпадна.

Добитата през лятото топлинна енергия би могла да се съхранява в подземен сезонен термоакумулатор, а през зимата тази топлинна енергия може да се използва за отопление на къщата, което би я направило енергийно независима, без да е необходимо изгаряне на газ или дървесина.

Арх. Димитър Паскалев

В последните десетилетия производството и потреблението на енергия е в постоянен подем. По-голяма част от тази енергия е от изкопаеми горива, което води до множество негативни последствия, като задълбочаване на климатичната криза, замърсяване на въздуха и други. Но вече съществуват множество устойчиви решения, които позволяват на домакинствата да генерират собствена енергия. Енергията върху сградите (слънце, вятър) е достатъчна, за да задоволи техния годишен цикъл. Със супер интегрирани и автоматизирани технологии за производство на храна и енергия от самата къща ще могат да се задоволят нуждите на обитателите като въглеродният отпечатък на домакинството да бъде равен на НУЛА.


Подпиши петицията ни, ако смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1