Лондон, Ушуая – Аржентина, 11 февруари 2020 г. – Учените, изследващи колониите на антарктическия пингвин, са установили, че въздействието на изменението на климата е довело до драстичното им намаляване в много от колониите, като някои от тях са намалели с цели 77%, откакто са били последно изследвани преди почти 50 години.

Колония от пингвини в Антарктида  © Кристиан Аслунд / „Грийнпийс“
Колония от пингвини в Антарктида © Кристиан Аслунд / „Грийнпийс“

Независимите изследователи, които се присъединиха към експедиция на „Грийнпийс” в региона, откриха, че броят на пингвините е намалял във всяка колония, изследвана на остров Елефант, важно местообитание на пингвини североизточно от Антарктическия полуостров. Общият брой на антарктическите пингвини на остров Елефант е спаднал с почти 60% спрямо последното проучване през 1971 г., като сега общият брой е само 52 786 гнездящи двойки, а предишните данни от проучването са за 122 550 двойки.

Този драматичен спад може до голяма степен да се дължи на въздействието на изменението на климата. Намаляването на морския лед и по-топлите океани довеждат до по-малко количество крил – основният хранителен източник на антарктическия пингвин.

Новото изследване се появява точно когато температурите на Антарктида достигат рекордно високи стойности от 18,3⁰C на 6 февруари (предишната най-висока регистрирана температура беше 17,5⁰C на 24 март 2015 г.).

Луиза Касон, координатор кампания „Океани“ споделя: „Пингвините са емблематичен вид, но това ново изследване показва как климатичните проблеми намаляват числеността им и оказват огромно въздействие върху дивата природа в най-отдалечените кътчета на Земята. 2020 г. е критична година за нашите океани. Правителствата трябва да отговорят на науката и да се споразумеят за силен Глобален договор за Световния океан в Организацията на обединените нации тази пролет, който може да създаде мрежа от резервати в Океана, за да бъде защитен  живота в морската среда и да помогне на тези същества да се адаптират към  бързо променящия се климат “. Д-р. Хедър Дж. Линч, доцент по екология и еволюция в университета Стоуни Брук, един от водещите учени в експедицията, заяви: „Такива значителни понижения в броя на пингвините предполагат, че екосистемата на Южния океан се е променила коренно през последните 50 години и че въздействията от това са довели до разкъсване на хранителната верига до видове като антарктическия пингвин. Въпреки че няколко фактора могат да играят роля, всички доказателства, които имаме, сочат към изменението на климата като отговорен за промените, които виждаме. „

Екипът от учени от университета Стоуни Брук и Североизточния университет в Бостън също изследва поредица от големи, но сравнително неизвестни колонии от антарктически пингвини на остров Лоу, използвайки ръчни техники за изследване, както и дронове. Това ще бъде първият път, когато островът, за който се смята, че има около 100 000 гнездящи двойки пингвини, е изследван както трябва от сушата и от въздуха, като резултатите се очакват допълнително.

За да пренесат новините в дома на световните лидери, координатори на кампании поставят „изчезващи“ ледени скулптури на пингвини в столици по света, включително Сеул, Кейптаун и Буенос Айрес, за да поискат правителствата спешно да защитят дивата природа с Глобален договор за Световния океан. В Лондон „Грийнпийс” инсталира двуметрова ледена скулптура на майка пингвин и малкото ѝ на брега на Темза срещу катедралата Свети Павел.

Хавиер Бардем и антарктически пингвинд в Антарктида © Кристиан Аслунд / „Грийнпийс“ © Christian Åslund / Greenpeace
Хавиер Бардем и антарктически пингвинд в Антарктида © Кристиан Аслунд / „Грийнпийс“ © Christian Åslund / Greenpeace