От „Грийнпийс“ – Австралия
Превод: Ива Димитрова

Дивата природа е истинско вдъхновение

Събрахме някои от най-красивите природни гледки в света.

Снимка на девствена дъждовна гора. © Юлет Ифансати
© Юлет Ифансати

Има толкова много красиви места по земно кълбо, които да отпразнуваме и всяко едно от тях е уникално. От лекарствата, които идват от тропическите гори, до езерата и потоците, които служат като източници на питейна вода, няма съмнение, че нашето благосъстояние е преплетено с това на околната среда. Въпреки това човешкото въздействие влияе негативно на много от тези места чрез замърсяване, добив, обезлесяване и промяна на климата.

Десетте места, които следват, са зашеметяващи за окото и едновременно с това изключително богати на биологично разнообразие. Много от тях са относително слабо повлияни от човешка дейност поради по-ниската гъстота на населението или поради отдалеченото им местоположение.

Те показват природа в най-чистия й вид, но как ще изглеждат утре, ако не се противопоставим на компаниите, които увреждат общия ни дом.

За да защитим тези девствена среда, трябва да положим усилия. От избягването на прекомерната употреба на пластмаса за еднократна употреба, до подкрепата за местните представители, които да изискват промяна. Бъдещето на околната среда е в наши ръце.

1. Тропическите гори на Папуа Нова Гвинея
Екваториални гори в Папуа Нова Гвинея. © Маркус Моте/ Greenpeace
© Маркус Мот / „Грийнпийс“

Зоните на тропическите гори в Папуа Нова Гвинея остават относително недокоснати от хората поради обхвата на защитените зони. Местните общности са поели инициативата да запазят контрола върху природните си ресурси и в резултат на това биоразнообразието процъфтява в продължение на много години. За съжаление, днес повече от 60% от древните гори на Папуа Нова Гвинея са изгубени поради обезлесяването. И в Австралия, се срещат много сходни проблеми. Прочети повече тук.

2. Островите Галапагос
Островите Галапагос © Джон Голдблат / Greenpeace
© Джон Голдблат/ „Грийнпийс“

Островите Галапагос са дом на невероятно биологично разнообразие, както сухоземно, така и морско. Ендемичните видове на тези острови са били изучавани от английския учен и естествоизпитател – Чарлз Дарвин и много от тях не се срещат никъде другаде по света. Еквадорското правителство създава много инициативи, за да се продължи опазването на тази ценна екосистема, като например система за управление на посетителите, която помага за наблюдение и забрана на внасянето на инвазивни видове.

3. Сейшели
Снимка на плажна ивица в Сейшелските острови © Алин Мекону/ Unsplash
© Алин Мекону/ Unsplash

Живописен плаж с бял пясък на Сейшелите перфектно изобразява девствения пейзаж, който се среща в целия архипелаг. Намира се на източното крайбрежие на Африка. Местните власти са създали много морски защитени зони, които са успешна мярка в борбата с незаконния риболов.

4. Намибия
Снимка от пустинята Намиб© Джони Чен/Unsplash
© Джони Чен/Unsplash

Разположена в Южна Африка, Намибия е една от малкото страни, които имат ангажимент към опазването на околната среда описан в конституцията си. Страната също има голям успех в борбата с бракониерството, тъй като правителствените организации и частният сектор обединиха усилията си за постигането на по-голяма защита на природата.

5. Антарктида
Янки Харбър, Антарктида© Пол Хилтън / Greenpeace
© Пол Хилтън/ „Грийнпийс“

Обитавана единствено от уникална дива природа и малък брой учени, Антарктида е единственият континент на земята без местно население. Почти изцяло недокоснатият пейзаж е населен от ограничен брой издръжливи местни видове, като морски слон, гърбат кит и императорски пингвин. Освен това, в Антарктида има изненадващо голямо количество разнообразие от растения, включващи много добре адаптирани видове мъх и лишей.

За съжаление, климатичните промени и риболовните дейности в индустриален мащаб оказват все по-голям натиск върху тази уникална екосистема. За да защитим тази специална част на света, ние провеждаме кампания за създаване на най-голямата защитена зона на Земята – Резерват – Антарктически океан.

6. Големият австралийски залив
 Плаж Порт Уилунга в Южна Австралия © Ела Колли / „Грийнпийс“
© Ела Колли / „Грийнпийс“

Големият австралийски залив е широк открит залив, простиращ се по протежение на централната и западната част на южната брегова линия на континентална Австралия.  Дом е на редица крайбрежни общности, величествени южни китове, морски лъвове и стотици километри извисяващи се скали. Също така Заливът е място за размножаване на много уникални видове. 85% от морския живот на Големият австралийски залив, не се среща никъде другаде на света.Големият австралийски залив е застрашен от рисково добиване на нефт в дълбоки води. Помогни ни да задържим нефта извън Залива

7. Танзания
Африкански саванен слон в Танзания © Роберто Изоти / А. Камбоне / Homo ambiens / „Грийнпийс“
© Роберто Изоти / А. Камбоне / Homo ambiens / „Грийнпийс“

Защитата на дивата природа в Танзания е основана от общността и помага да се поддържа цялостното биоразнообразие на източноафриканската държава. На снимката се вижда африкански саванен слон да се разхожда из националния парк Нгоро-нгоро, Танзания. Създаването на Зони за управление на дивата природа помага за защитата на този слон и много други видове от бракониерство и загуба на местообитания.

8. Хухуй, Аржентина
Гледка от въздуха към национален парк Калилегуа © Martin Katz / Greenpeace
© Мартин Катс / „Грийнпийс“

Разположена в най-северните райони на Аржентина, провинция Хухуй е дом на обширен пейзаж от джунгли, километри солени зони и извисяващи се планински вериги. На снимката е Националният парк Калилегуа, федерално защитена зона, един от най-биологично разнообразните региони в страната. Транспирацията от гъстата горска растителност създава ниско разположени облаци, които тъкат пътя си през върховете на дърветата, както е показано на снимката по-горе. За съжаление, в историята тази местност е била цел за нефтодобив, както е обяснено тук от „Грийнпийс“ – Аржентина.

9. Национален парк Джаспър, Албърта, Канада
Национален парк Джаспър, Канада © Greenpeace
© „Грийнпийс“

Пълен с обширни планински вериги и покрити със сняг върхове, Националният парк Джаспър е най-големият национален парк в Канадските Скалисти планини. Той е дом на жизнени популации от рядка северноамериканска фауна, като мечки гризли, лос, карибу и вълци. Тревожно е, че в момента има проект за  огромен петролопровод, който ще минава през Албърта – Транс планинският петролопровод.

10. Мечи остров, Норвегия
Мечи остров в Норвегия. © Митя Кобал/ Greenpeace
© Митя Кобал / „Грийнпийс“

Мечи остров е най-южният остров от архипелага Шпицберген в територията Свалбард на Норвегия, федерално защитена зона, която е необитаема и неразвита от хората. Местни видове и големи колонии от морски птици обитават острова, често уловени да обикалят по стръмните скали. Мечият остров също е осеян с ледникови образувания, пещери и изолирани скални колони.

Чудото и красотата на нашия природен свят не могат да бъдат уловени само в десет снимки, но тези изображения ни напомнят какво е заложено на карта. Всички можем да предприемем стъпки, за да бъдем по-добри граждани на Земята.