Призив от Дженифър Морган и Анабела Розенбърг – изпълнителен директор и програмен директор в Greenpeace International


Скъпи приятели, 

Последствията от пандемията от COVID-19 са и ще зависят от изборите, които правим. Избори, които трябва да се основават не на стойност, а на нашите ценности: съчувствие, кураж и сътрудничество. Те винаги са били присъщи за нас. Нека се уповем на тях и сега.

Приоритетът ни в момента, като хора и организация, ще бъде борбата с овладяването на Covid-19. Решенията за живота и смъртта се вземат не само от лекари и медицински сестри, но и от всеки от нас, докато спазваме социална дистанция. Нека заедно направим правилния избор.

„Грийнпийс” е семейство. Като член на това семейство, всеки от нас се сблъсква с лични предизвикателства пред коронавируса. Приютени сме в различни държави – от Германия и България до САЩ и Аржентина, но все пак сме едно цяло. Тревогата ни за нашите родители, братя и сестри се засилва от разстоянието, което ни дели, както и от страхът, че  здравната система може да не е в състояние да им помогне.

Трудно е да се намери баланс, когато сме в емоционална турбуленция. Но както всички вас, откриваме начини да се свържем. Всекидневните ни се превърнаха в пространства за танци с нашите деца и партньори, докато се наслаждаваме на стари и любими песни. Надяваме се, че и вие ще намерите собствения си баланс, връзки и отдушници. 

Всички трябва да отделим необходимото време да поставим на първо място семействата и общността си. Да се погрижим за децата и болните. И разбира се за самите нас.

Свидетели сме на много примери за смелост, състрадание и чувство за общност, които ни вдъхновяват и илюстрират силата на хората. Виждаме решителност,  не просто за оцеляване, а за развитие. Нека продължим да сме част от общия хор за сътрудничество и да отпразнуваме най-доброто, на което е способен човек, в лицето на тази беда.

Нека се уверим, че историите, които разказваме, са тези на състрадание към най-уязвимите, които са заедно: противопоставяйки се на страха и упреците.

Докато действаме със състрадание, нека бъдем и бдителни. В криза, както знаем, невъзможното става възможно. За добро или лошо.

Всички разбираме, че при справянето с кризата в общественото здравеопазване и свързаните с него икономически сътресения, се взимат решения, които ще окажат дълбоко въздействие върху климатичната криза.

Трябва да предотвратим инвестициите в индустрии, предходно доказали се като унищожаващи планетата и здравето ни. И тъй като все по-бързо се приближаваме към климатичната „точка на необратимост”, тези средства трябва да бъдат инвестирани в общественото здраве и опазване на планетата ни. Огромните, по-рано „недостъпни“ публични средства трябва да подкрепят справедливия преход към по-добро бъдеще, в което хората и планетата са в хармония. Там, където всяко живо същество може да процъфтява. Лидерите трябва да поемат своята отговорност.

Трябва да бъдем бдителни към опитите за експлоатация на работници  или към това да бъдат подлагани на влиянието на смъртоносни субстанции. Така наречената „Шоковата доктрина” е на ход. Наливат се трилиони долари, евро, йени в икономиката, за да бъде съживена от въздействието на вируса. Приемат се правила без съгласието ни. 

Трябва да се застъпваме за инвестиции в бъдещето. Вместо да гледаме към миналото, за да обясним сегашното си затруднение, трябва да гледаме към бъдещето, за да предвидим какво можем да направим. Бъдеще, което е отворено, кооперативно, мирно, в хармония с природата и в което общественото благо е движещата сила. Този вирус няма националност, няма програма или политическа принадлежност. Съществува, за да се разпространи където, когато и както може. Единственият начин да го спрем, е да се обединим и да си сътрудничим.

Сега не е време за обвинения и разделение. В света има много сили, които правят точно това – за власт и печалба. Трябва да водим чрез пример, като споделяме нашите ценности и знания с другите, особено с най-уязвимите в нашето общество. Може би това означава да имаме необичайни съюзници в това най-безпрецедентно време или да правим неща извън зоната ни на комфорт. 

От тази нова глава в историята на нашата планета искаме, имаме нужда и заслужаваме да научим бързо поуките от миналото, да адресираме първопричините и да установим истинско политическо лидерство.

Когато пандемията премине, колективният ни характер и бъдещият ни потенциал ще бъдат предопределени от избора, който сме направили, за да защитим най-уязвимите. А не от това как сме защититили индустриите. Изборът ни  ще бъде засилен от научените уроци. Всеки от нас притежава частица от по-добрия свят, от който се нуждаем, в който състраданието и сътрудничеството са пътят към по-безопасно и справедливо бъдеще.

Бъдещето се пише днес, нека го напишем заедно с цялото си сърце и милосърдие.


#ОстанетеВкъщи и

#ОстанетеБудни