В последния епизод на Грийнкаст за 2019-a година ще си припомним някои от най-интересните разговори досега:

В началото на ноември 11 хиляди учени от целия свят предупредиха, че светът е изправен пред „климатична криза“, която може да доведе до „неподозирани страдания“, ако спешно не се предприемат промени в глобалната политика и в начина ни на живот като общество. Докладът беше публикуван в списание BioScience по повод 40 години от първата световна конференция за климата, която се провежда в Женева през 1979-а. Сред 11-те хиляди учени, подкрепили тази позиция, е Стефания Клайн от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

В края на септември с проф. Мария Нейкова от СУ “Св. Климент Охридски” говорихме за доклада на Международната група за защита на човешките права, който тази година е посветен на климатичните промени и как те се отразяват на различни общности по света.

©„Грийнпийс“ – България

Николай от движението Петъци за бъдеще и Виктор от Extinction Rebellion също се включиха в подкаста преди една от глобалните климатични стачки.

Повече от година мина от създаването на сдружението “Дишай, Перник”. Каузата е за по-чист въздух, а ангажираните в него са пример за отдаденост и целеустременост. Силвия Рударска е една от тях и разказа за пътя, изминат дотук.

През август индийският офис на Грийнпийс публикува доклада „Глобална база данни на най-горещите точки на замърсяване със серен диоксид“. България е единствената държава в Европейския съюз, класирана в топ 20 на най-големите замърсители със серен диоксид в света. Сърбия и Украйна са другите две страни от Европа, заели почетни позиции. Припомняме си откъс от разговора с Меглена Антонова, в който обсъдихме данните от доклада.

През 2019-а организацията Грийнпийс навърши 48 години, а българският офис – 8. На финала говори лидерът на нашия екип – Деница Петрова.